Beauceron – venkovský šlehtic


Beauceron (čti: boseron), nazývaný také beaucký ovčák či venkovský šlechtic, je čistě francouzské plemeno. U nás není příliš rozšířen a stále ještě hledá své obdivovatele. Tento původně pracovní a pastevecký pes je fantastický rodinný ochránce a společník s báječnou, klidnou a vyrovnanou povahou plnou lásky a oddanosti ke svým lidem.

Povaha plemene

Beauceron je odvážný a velmi inteligentní pes. Ochrana rodiny a hlídání pozemku jsou pro něj samozřejmostí. Rád pracuje pro svého pána. Děti snáší dobře, ale malé neposedné děti nejsou příliš vhodnou společností. K jiným psů se může chovat dominantně. K cizím lidem se chová spíše nedůvěřivě. Potřebuje dosti pohybu a kontakt s pánem. Je to však osobnost, pán pes, nespravedlivé jednání či dril nesnáší. Beauceron je pes nabitý energií. Také není vhodný pro neurotické nebo cholerické majitele, protože beauceron je velmi rozhodný, velký, silný pes a je si své síly moc dobře vědom. Může být chován celoročně venku, ale nejraději tráví čas v přítomnosti svého pána. Je to velmi všestranný pes.

Ochotný pes, jež potřebuje přátelský výcvik

Francouzská plemena, včetně beaucerona, mají k výcviku zcela jiný přístup. Jakmile k nim chovatel nebo cvičitel zaujme tvrdý, nesmlouvavý postoj, zklame se. Pes se zavře do sebe a neudělá nic. „Francouz je pracovitý a rád spolupracuje se svým pánem, ale ne proto, že k tomu dostal rozkaz, ale protože je to jeho kamarád. To je důležité vědět při výběru plemena.

Vzhled

Beauceroni musí mít otevřený pohled. Tělo je pevné, svalnaté, nemá však hrubou stavbu. Hřbet je rovný, bedra široká a silná. Záď se mírně svažuje k nasazení ocasu, ten je nošen nízko a sahá až k hlezenním kloubům. Je mírně prohnut do písmene J. Zvláštností plemene jsou takzvané zdvojené paspárky na zadních nohou. Srst je hladká na hlavě, silná, hustá, pevná a přiléhající k tělu, 3 až 4 cm dlouhá. Podsada krátká a měkká. Díky svému vzhledu beauceron laikům často připomíná křížence dobrmana a rottweilera či německého ovčáka. Psi dorůstají výšky 65 - 70 cm, feny 61 - 68 cm a dosahují váhy okolo 30 – 50kg. Zbarvení je buď černé s pálením, nebo harlekýn.

a) černá s pálením: černá barva je velmi sytá, pálené znaky jsou rozmístěny nad očima, na stranách tlamy, na hrudníku, pod krkem, pod ocasem, na končetinách (díky této barvě se mu také říká „červená punčoška“)
b) harlekýn (modře skvrnitý s pálenými znaky): šedá, černá s pálením, podíl černé a šedé je stejný, skvrny jsou dobře rozmístěné, někdy převládá černá. Pálené znaky jsou stejné jako pro barvu černou s pálením.

Klasifikace FCI

Skupina 1 - ovčáci a pastevečtí psi, sekce 1- ovčácký pes, plemeno s pracovní zkouškou.

Základní péče o psa

Srst beaucerona nevyžaduje téměř žádnou péči. Postačí v období línání důkladně vykartáčovat. Je třeba důsledná, jednoznačná a laskavá výchova. Pokud mu není dopřán dostatek pohybu a kontakt s pánem, bývá neurotický až agresivní. Je třeba věnovat dost času seznamování s jinými lidmi, dětmi, psy a ostatními zvířaty.

Důležitá rada pro všechny začínající chovatele!

Beaucerona může chovat i začátečník. Fenky jsou poddajnější a pro začátečníka vhodnější, jsou velmi přátelské a zcela vázané na svého pána. U psů se projevuje samčí dominance a nezkušenému chovateli může samec – pes přerůst přes hlavu. Psovi nikdy nesmíte dovolit, aby získal vedoucí pozici. Když zjistí, že mu nikdo neodporuje, tak se snaží dostat do čela smečky. Tato vlastnost je markantní už u štěněte. Pokud přistoupíte na tuto hru a kvůli jeho roztomilosti ho necháte dělat, co chce, nedopadne to dobře. Když povyroste, bude si stále dělat, co bude chtít. Potom už to nebude roztomilý pejsek, ale obtížně zvladatelný pes. Impozantsní postava a zjev beaucerona vzbuzují respekt. Spolu s vrozenou oddaností z něj činí skvělého hlídače. Neměl by však hlídat dům či zahradu často osamocen.